Udviklingskonsulent til Røde Kors Hovedstadens sociale indsatser - til psykisk sårbar- ensomheds- og voldsområdet
Røde Kors Hovedstaden har eksisteret siden 1917, og er den største lokalafdeling i Røde Kors i Danmark. Organisationen udvikler og driver omkring 45 forskellige sociale aktiviteter lokalt. Vi er omkring 3.500 frivillige og var i 2024 til stedet for mere end 15.000 deltagere i vores aktiviteter.
Vi tilbyder meningsfulde relationer, som skaber grundlaget for positive forandringer for voksne og familier i en udsat situation. Mennesker der ofte har et begrænset netværk og derfor har behov for støtte. Vores ambition for det sociale arbejde er, at vi er parate til at handle, hvor vi ser behovene lokalt og vi arbejder særligt med tre fokusområder:
Vi søger nu en kollega til at udvikle og drifte nogle af vores sociale indsatser i en periode på et år. Baggrunden er en kombination af barslende kollegaer og nye indsatser, som vi ønsker at prioritere.
Du kan dermed forvente at arbejde med indsatser, som både dækker én-til-én relationer og relationer i grupper, der har til formål at udvide netværk og mindske ensomhed.
Som udviklingskonsulent skal du have blik for at udvikle og løfte det frivillige sociale arbejde i indsatserne. Du skal kunne arbejde selvstændigt og både være motiveret af at drifte og udvikle indsatserne efter behov. Du har naturligt flair for at samarbejde med og lede frivillige, men vil derudover også skulle arbejde sammen med Røde Kors kollegaer, andre organisationer og offentlige instanser, såsom kommunen.
Besøgsvenner for psykisk sårbare og Q-net
Som konsulent skal du bl.a. understøtte en af vores prioriterede indsatser målrettet voksne mennesker, der kæmper med psykisk sårbarhed og ensomhed – besøgsvenner for psykisk sårbare. Du vil også skulle arbejde med vores indsatser målrettet voldsramte kvinder; Q-net og Fra Bolig Til Hjem. Men du vil også kunne indgå i andre aktiviteter på det sociale område.
Vi er en foranderlig organisation, som konstant prioriterer og tilpasser os behovet og skalerer indsatser, samtidig med at vi er optaget af at arbejde dér, hvor det giver bedst mening. Derfor kan dit job naturligt blive forandret undervejs.
Konsulentens primære opgaver og ansvarsområder:
Vores ønsker til dig:
Det kan vi tilbyde:
Hvis du har spørgsmål til stillingen, kan du kontakte udviklingskonsulent Idasofie Hyldgaard på rkh.idasofie.mortensen@rodekors.dk eller på telefon 28 92 33 56 frem til den 1. juli, derefter holder vi sommerferie.
Vi ser frem til at modtage din ansøgning. Send den digitalt senest den 27. juli.
Vi planlægger at holde samtaler den 29. og 30. juli og forventer, at du kan begynde hos os senest den 1. september, og muligvis tidligere.
Du kan læse mere om Besøgsvenner her: https://hovedstaden.rodekors.dk/detgorvi/faellesskaber-for-voksne/besogsvenner-for-psykisk-sarbare/
Du kan læse mere om Q-net her: https://hovedstaden.rodekors.dk/detgorvi/kvindenetvaerket/
Du kan læse mere om Fra Bolig til Hjem her: https://www.rodekors.dk/bliv-frivillig/familie-boern-og-unge/fraboligtilhjem
Du kan læse mere om hele Røde Kors Hovedstaden her: https://hovedstaden.rodekors.dk/
Fast
Fuldtid
Dag
27-07-2025
01-09-2025
Nordre Fasanvej 224, 2.sal
Røde Kors Hovedstaden Nordre Fasanvej 224, 2. sal 2200 København N